بيمارستان شهيد رجايي تنكابن
۱۴۰۰ يکشنبه ۲۹ فروردين
br ENGLISH
تاريخچه

* تاریخچه و فرهنگ شهرستان تنکابن *

شهرستان تنکابن در یک نگاه

تنکابن شهری در ناحیه غرب استان مازندران ، با جمعیتی بالغ بر186000 نفر ، از شمال به بزرگترین دریاچه جهان «دریاچه خزر» ، از جنوب به سلسله جبال البرز ، از شرق به شهرستان چالوس و از غرب به شهرستان رامسر منتهی شده و از نظر اقلیمی به دو ناحیه تقسیم می شود .

الف : ناحیه شمالی که دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است

ب : ناحیه جنوبی که دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است ..

اکثر مردم منطقه علاوه بر زبان فارسی به لهجه و گویش های محلی نیز صحبت می کنند .

زمانی که از چشم اندازهای مختلف این شهر نگاهی هر چند گذرا و سطحی بر پهنه این منطقه می اندازیم شـاهد آنیم که رنگ خــــوش سبز طبیعت سـایه ای زیبا بر جای جای این منطقه افکنده که با اندکی نگــاه هنــری می تــوان گفت که این منظره زیبــا باعث چشم نوازی و آرامش روح و روان هر بیننــده ای می شود .

برخی مناطق زیبا ، جنگلی و تفریحی این شهر شامل : دوهزار ، سه هزار ، پارک چالدره ، دریاسر ، پل سرا ، مازیابن ، آبشار قلعه گردن ، لیره سر و . . . که همه ساله و در تمام فصول با توجه به شرایط آب و هوایی مطلوب و مساعد ، پذیرای مهمانان و گردشگران زیادی از سراسر کشور و حتی نقاط مختلف جهان است .

پرتقال ، نارنگی و کیوی از محصولات معروف تنکابن است که در بخش مرکبات و عرضه آنها به بازار مصرف ، به دلیل استقبال خوب هموطنان و کشورهای همسایه ، از جمله میوه های شیرین و خوشمزه ای هستند که در ردیف کالاهای صادراتی به حساب می آیند و مورد توجه عده کثیری از بازاریان و سرمایه گذاران منطقه نیز قرار گرفته است .

کاشت برنج و گندم ، ساخت ظروف سفالی ، دامداری و صیدماهی از دیگر کارهایی است که مردم این منطقه به آن مشغولند و از این طریق تمام یا قسمتی از مایحتاج روزانه خود را تأمین می نمایند .

با مطالعه تاریخچه فرهنگی و هنری این منطقه می توان شاخص های متعددی از قبیل : زنده یاد سلمان هراتی و زنده یاد علی ثابت قدم شاعران پرآوازه این دیار ، زنده یاد مرتضی رستگار و زنده یاد حسن محمدی از هنرمندان بزرگ سینما و تئاتر و بزرگان دیگری که در هنرهای مختلف مانند هنرهای تجسمی ، موسیقی ، خوشنویسی ، نقاشی و طراحی ، نمایش و شعر و ادب فعالیت مستمر هنری دارند که بر طبق آمار شفاهی تعداد آنها چیزی حدود 4000 نفر است .

* آثار ملی ثبت شده شهرستان تنکابن

ساختمان شهربانی (پهلوی – شماره ثبت 1522 – داخل شهر)، پل چشمه کیله (پهلوی اول – شماره ثبت 3329 – داخل شهر) محوطه کورسر (تاریخی – اسلامیشماره ثبت 3779 – بخش گلیجان، دهستان سلیمان‌آباد، روستای لاک تراشان)، محوطه گورستانی جارجمت (هزاره اول – شماره ثبت 3770 – بخش گلیجان دهستان سلیمان آباد – روستای لاک تراشان)محوطه گورستان جیرمت(پیش از اسلاماسلامی – شماره ثبت 3781 – بخش گلیجان، دهستان سلیمان آباد جنوبغربی)بنای سنگی کوره سر (احتمالاً اسلامی – شماره ثبت 3783 – بخش گلیجان، دهستان سلیمان‌آباد روستای لاک تراشان)، محوطه و گورستان جیرلپه دشت (هزار وال اسلامی – شماره ثبت 3785 – بهش گلیجان دهستان سلیمان آباد روستای لاک تراشان)، عمارت شهرداری تنکابن (پهلوی اول – شماره ثبت 5001 – داخل شهر)قلعه تنکا (اسلامی – شماره ثبت 3322)، پل فلزی ولی اباد(پهلوی اول-دهستان میرشمس الدین روستای ولی آباد)حمام مَکرود، پل چالکش پل یک دهنه لَپاسَر، دبیرستان سنایی، پل فلزی چالک رود، مدرسه پهلوی سابق، پل رضا شاهی، حمام امیر سعد، پل علی اباد، پل فلزی شیرود،، ساختمان ایستگاه کشاورزی، پل زنگشامحله، بنای تُنِکا، پل فلزی نشتارود، پل قلعه گردن، پل دودهنه خِشتِ نو، مسجد امیر اسعد، /مسجد گیل محله، / پل علی اباد پایین و حوض و سکوی ناهارخوران است.

از جمله آثار قدیمی دیگرشهرستان عبارتند از : عمارت دیوان خانه و مسجد قدیمی و قلعه پیروز در شهر خرم آباد در حدود یک کیلومتری جنوب شهر تنکابن؛ عمارت منتظم دیوان و حمام قدیمی در آبادی گُلیجان در دو کیلومتری جنوب غربی شهر تنکابن؛ عمارت شیخ نورالدین در آبادی نورآباد (احمدسرا) در هشت کیلومتری مغرب شهر تنکابن ن؛ پلهای آجری در مسیر آبادیهای رَمَج محله ـ کچانک و نسیه محله ـ فقیه محله و روستای بُرامسر؛ مسجد علامه؛ مدرسة سلیمانیه؛ و گورستانی قدیمی در آبادی سلیمان آباد (کالامور) در هشت کیلومتری جنوب غربی شهر تنکابن. منطقه جنگلی دینارسرا، مرداب نشتارود، منطقه ییلاقی داغ کوه، منطقه جنگلی سفیدآب و کوه سر، آبشارکمیلیه و کوه سرو دینارسرا

* آرامگا ه‌ها، امامزاده‌ها و زیارتگا ه‌ها در شهرستان تنکابن

 • بقعه آقاشیرعلی درمیان ناحیه خرم آباد
 • بقعه آقامیرشمس الدین درروستای میرشمس الدین
 • امامزاده قاسم در دوهزار
 • بقعه ایوب پیغمبر
 • بقعه صالح بن علی
 • بقعه سّید علی کیا در روستای رودپشت
 • بقعه سیده زیبا خانم
 • بقعه بی بی نورزاده خانم در مزردشت خرم آباد
 • امامزاده درویش ماهرو تنکابن
 • امامزاده سید ابوالحسن الموید بالله
 • بقعه سید ابوجعفر ثائری ابیض تنکابن
 • بقعة سیدحبیب اللّه
 • بقعة سیدحسین و سیدرضا در آبادی شیرود
 • بقعة دو برادران در آبادی کَچانَک در سه کیلومتری و بقعة سیدجلال در آبادی زَرَوج محله گلیجان
 • بقعة میرسبحان در آبادیِ تمیجانَک
 • امامزاده سیدقوام الدین درروستای کبودکلایه
 • امامزادگان طاهر و مطهر در سیف کلایه
 • امامزاده اوج بن علی پایین اشتوج

 

1399/10/27
Powered by DorsaPortal